Slavia a vesmírny program USA

  • 12. júla, 2022
  • Ondrej Zošiak
  • Projekty

Spoločnosť Slavia Production Systems poskytuje svojím zákazníkom riešenia na kľúč, ako napr. vysokokvalitné automatizované zváracie a výrobné linky a výrobné zariadenia pre širokú škálu priemyselných odvetví. Naši najväčší zákazníci sú z automobilového priemyslu, ale taktiež dodávame pre železničný, poľnohospodársky a letecký priemysel.

Od roku 2018 dodávame naše prípravky na výrobu, montáž a prepravu rakiet typu ATLAS pre vesmírny program USA. V spolupráci s naším partnerom RohTech DST z Nemecka, sme jediný schválený dodávateľ z Európy.

Projekt na ktorom spolupracujeme doposiaľ zahŕňal výhradne prípravky pre výrobu vonkajšej časti rakety. Ako dodávateľ sme sa osvedčili a preto pokračujeme v spolupráci a rozširujeme projekt aj na výrobu prípravkov pre vnútornú časť.

Vedenie projektu

Celý projekt viedol aj priamo pracoval na inštalácii v USA náš projektový manažér, s ktorým sme porozprávali o celom projekte. Z dôvodu prísnych podmienok zmlúv o mlčanlivosti ho nebudeme menovať.

Ako sa firma z Podpoľania dostala k spolupráci s nemeckou firmou RohTech DST a začala dodávať pre vesmírny program USA ?

Prvotný kontakt so spoločnosťou RohTech DST, s ktorou aktuálne spolupracujeme vznikol ešte v roku 2015, pri dodávke komponentov pre automobilový priemysel. Aktívna spolupráca začala o niečo neskôr, keď sme v roku 2018 prvý krát dodali montážnu plošinu pre výrobu rakety, ktorú sme aj priamo v USA inštalovali.

Akú úlohu zohrávala Slavia na celom projekte a na čom všetkom sme pracovali ?

Slavia spolupracovala pri návrhu projektu technicky aj dizajnovo, z pohľadu tvorby technológie a vyrobiteľnosti jednotlivých komponentov s firmou RohTech DST. Všetky prípravky sa vyrábali v Slavii, ktoré sme neskôr inštalovali priamo v spoločnosti ULA v Spojených štátoch.

Čím bol projekt zaujímavý ?

Výnimočnosť projektu spočívala najmä v koncovom zákazníkovi. Sme hrdí na to, že ako spoločnosť s tradíciou strojárstva na strednom Slovensku sme mali možnosť ako jeden z mála dodávateľov z Európy spolupracovať na takto významnom projekte. Každý vyrábaný prípravok bol prototyp, s extrémne vysokými požiadavkami na kvalitu. To so sebou prinieslo skúšku nových technológií a postupov, opracovanie nových materiálov a veľa cenných skúseností pre našu spoločnosť a zamestnancov, ktorí na projekte pracovali.

Na inštaláciu ste vycestovali do Spojených štátov. Aká to bola skúsenosť ?

Pracovali sme so špičkovými technológiami v úplne odlišnom pracovnom prostredí ako sme zvyknutí. Spoznali sme zaujímavých ľudí, zažili veľmi prísne podmienky práce z hľadiska bezpečnosti a okúsili sme štandardy práce v USA. Pre náš tím to bola veľmi hodnotná skúsenosť.

Čo bola najväčšia výzva pri tomto projekte ?

Uspieť v niečom, čo sme pred tým nerobili. V priemysle, ktorý sa vyvíja extrémne dynamicky to nebolo jednoduché. Tiež musím spomenúť vysoké požiadavky na kvalitu, dodacie termíny a prepravu do USA.

Spolupráca pokračuje. Čo to pre nás znamená ?

Projekt stále prebieha za našej účasti a rozvíja sa o iné typy prípravkov. Pre nás ako dodávateľa to prináša ďalšie výzvy. Veríme, že aj naďalej budeme rozvíjať spoluprácu s naším partnerom RohTech DST a dodávať vysokokvalitné prípravky pre našich zákazníkov.