Chropynska sú ľudia – Jana

Strojárstvo nie je len mužský odbor. Dokazuje to naša kolegyňa Jana, ktorá pracuje v Chropynska 9 rokov na pozícii zváracieho inžiniera. V rozhovore nám opísala jej rozhodnutie študovať technický odbor, prečo vymenila prácu v akademickom prostredí za strojársku firmu, aké je to byť ženou v prevažne mužskom kolektíve a mnoho ďalšieho.

Jana – Zvárací inžinier

Ste vyštudovaná  inžinierka v obore Strojárske technológie – zváranie. Čím vám učarovalo štúdium techniky ?

Pochádzam zo strojárskej rodiny a už v detskom veku ma fascinovali technické výkresy. Moja mama pracovala ako konštruktérka čo ma motivovalo študovať priemyselnú školu strojnícku. Neskôr moje kroky smerovali na Materiálovotechnologickú fakultu STU so sídlom v Trnave. Študovala som odbor Strojárske technológie, kde som sa cez technickú vedu Tribológiu dostala ku zváraniu. Ani si to neuvedomujeme, ale strojárstvo nás neustále obklopuje, či už chytíme do ruky pero, mobil, alebo si sadneme do auta.

20220623 104947 1690 3 | Slavia Production Systems a.s.

Pôsobili ste aj v akademickom prostredí. Poviete nám o tom viac ?

Počas doktorandského štúdia v Trnave prišla v mojom živote zmena a presťahovala som sa na stredné Slovensko do Detvy. V tom čase sa uvoľnilo miesto na Technickej univerzite vo Zvolene na pracovnej pozícii odborný asistent predmetu Strojárske technológie. Keďže som počas doktorandského štúdia vyštudovala aj vysokoškolskú pedagogiku, bola som vhodným kandidátom na miesto odborného asistenta. Podala som si prihlášku a vybrali ma. Viedla som cvičenia zo zvárania, obrábania, tvárnenia  a zlievania, neskôr technické materiály. Zároveň som bola tajomníkom katedry pre pedagogickú činnosť. V Chropynska pracuje aj niekoľko mojich bývalých študentov, sú veľmi šikovní  a som na nich hrdá.

Prečo ste vymenili akademické prostredie za strojársku firmu ?

Počas života vám prídu do cesty príležitosti a výzvy, ktoré sa už nemusia zopakovať. Je len na nás, ako sa k takejto príležitosti postavíme. Prijala som ponuku pracovať v Chropynska ako technológ a zároveň ako zvárací inžinier. Bola to dobrá príležitosť uplatniť svoje vedomosti v praxi, ale zároveň veľká výzva. Práca v Chropynska je každý deň iná, riešim iné úlohy a to ma baví. Na tejto pozícii pracujem 9 rokov. S akademickým prostredím som v kontakte cez rôzne workshopy a exkurzie, ktoré naša firma organizuje v spolupráci so strednými alebo vysokými školami.

BeFunky collage 19 1 | Slavia Production Systems a.s.

„Pri prvom stretnutí s mojimi mužskými kolegami sú niektorí prekvapení a musím priznať, že občas aj skeptickí. Je to veľmi individuálne, avšak väčšinou po pár stretnutiach zmenia názor a spolupracujeme ako rovnocenní kolegovia“.

Popíšte nám čo je úlohou zváracieho inžiniera  ?

Titul zváracieho inžiniera IWE mi bol udelený vo Výskumnom ústave zváračskom v Bratislave. Podmienkou bolo absolvovanie školenia a následné písomné a ústne preskúšanie. Zvárací inžinier je zodpovedný za certifikáciu firmy v oblasti zvárania, koordinuje zváranie, kontroluje zvary, nastavuje parametre zvárania, preškoľuje zváračov z BOZP a mnoho ďalšieho. Momentálne pracujeme na projekte, kde dodávame plne automatizovanú zváraciu linku. Aktuálne  nastavujeme a odlaďujeme s našimi robotikmi zváracie roboty a parametre zvárania.

Pracujete v obore, v ktorom pracujú prevažne muži. Vnímate to ako vašu výhodu alebo naopak nevýhodu ?

Je pravda, že v tomto obore pracujú prevažne muži. Keď ma stretnú po prvýkrát, sú veľmi prekvapení a musím priznať, že občas aj skeptickí. Je to veľmi individuálne, avšak väčšinou po pár stretnutiach zmenia názor a spolupracujeme ako rovnocenní kolegovia.

img 1 1652552450228 | Slavia Production Systems a.s.

Ako trávite svoj voľný čas ?

V prvom rade so svojou rodinou. Som tiež človek, ktorý miluje pohyb, prácu na záhrade, cestovanie, módu a knihy. Medzi moje najväčšie záľuby patrí beh. Zúčastňujem sa rôznych pretekov na 5 a 10 km, ale už som si zabehla aj niekoľko polmaratónov. Z času na čas sa mi podarí obsadiť medailové pozície. Neustále sa pohrávam s myšlienkou odbehnúť maratón, čo je môj sen.

Čo by ste odkázali mladým dievčatám, ženám, ktoré uvažujú nad štúdiom techniky, alebo prácou v strojárstve ?

Hlavne aby sa nebáli ísť touto cestou a študovať technické odbory. Zároveň im prajem veľa šťastia, trpezlivosti, a aby stretli správnych ľudí na správnych miestach. Musia sa pripraviť na to, že v tomto odbore musia na sebe tvrdo pracovať.