Chropyňská strojírna oslavuje 30. výročie

  • 21. júna, 2022
  • Ondrej Zošiak
  • Udalosti

Od lokálnej strojárskej firmy po medzinárodný podnik. Tento rok Chropyňská strojírna oslavuje svoje 30. výročie. Pri tejto príležitosti sme sa porozprávali s pánom Robertom Kudelom, riaditeľom skupiny Chropynska počas jeho poslednej návštevy v Slavii. Položili sme mu niekoľko pracovných aj osobných otázok. Na všetky nám s radosťou odpovedal.

IMG 8962 1 | Slavia Production Systems a.s.
Robert Kudela – CEO Chropynska Group

Lásku k autám a technike som zdedil po svojom otcovi.“

Chropyňská strojírna oslavuje tento rok 30. výročie. Aké boli začiatky firmy ?

Začiatky firmy sa viažu na rok 1992, kedy skupina 20 zamestnancov sprivatizovala vtedajšiu nástrojárňu podniku Technoplast. Jedným z nich bol aj môj otec, František Kudela. Hľadanie zákaziek nebolo v počiatkoch vôbec jednoduché a novo vzniknutá spoločnosť si žiadala výrazné investície. Jedným z hlavných investorov bol práve môj otec, ktorý vtedy viedol vlastnú obchodnú firmu. Vďaka týmto investíciám sa za krátke obdobie stal majoritným akcionárom a následne riaditeľom spoločnosti. Firme sa začalo dariť po doplnení výrobného programu o produkty a systémy dodávkami pre automobilový priemysel. Medzi našich významných zákazníkov sa zaradila  ŠKODA AUTO, kde sme sa stali významným dodávateľom zariadení. Vďaka nastaveným kritériám a spoločnej práci sme obdržali v roku 2013 ocenenie Volkswagen Group Award 2013 v kategórii „Lokálny líder“

Čo Vás motivovalo pokračovať v rodinnom biznise ?

Po mojom otcovi som zdedil lásku k automobilom a technike. Preto som sa vybral cestou štúdia na vysokej škole VUT v Brne. Po úspešnom ukončení štúdia som v roku 1998 nastúpil do Chropyňskej strojírny ako zámočník. Postupne som prešiel cez pozície projektového manažéra, obchodného riaditeľa až na pozíciu riaditeľa.

Čo považujete za najväčšiu výzvu pri vedení firmy ?

Za najväčšiu výzvu pokladám náš cieľ, a to byť najlepší dodávateľ automatizovaných liniek minimálne v Európe.

Ako vyzerá váš bežný pracovný deň ?

Každý deň je niečím iný a prináša so sebou rôzne situácie. Moja pozícia si žiada množstvo stretnutí a cestovanie, či už v rámci Českej republiky alebo naprieč Európou za našimi partnermi na Slovensku, v Rumunsku, Nemecku a vo Veľkej Británii. Pokiaľ som doma, tak do práce v Chropyni odchádzam skoro ráno a snažím sa vrátiť pred šiestou večer, čo sa mi nie vždy podarí.

Ako sa zmenila Chropyňska strojírna za posledných 10 rokov ?

Zmenila sa výrazne. V roku 2012 sme boli firma s 230 zamestnancami a obratom 15 miliónov eur ročne sídliaca v Chropyni a pôsobili sme prevažne na Českom trhu. Dnes sme medzinárodná spoločnosť s viac ako 1300 zamestnancami v 8 krajinách sveta a obratom 180 miliónov eur ročne.

Ako vnímate akvizíciu  Slavia Production Systems a aké benefity to prinieslo pre Chropynska Group ?

Akvizícia Slavia Production Systems v roku  2012 a akvizícia rumunskej Ramiri v roku 2013 nám otvorili mnoho dverí. Takmer okamžite sme sa stali najväčším dodávateľom zváracích prípravkov v Európe. Zvýšené výrobné kapacity, znalosti a skúseností našich zamestnancov nám umožnili realizovať veľké projekty.

Ako vidíte ďalší rozvoj Slavie v skupine Chropynska ?

Slaviu čakajú v nadchádzajúcich rokoch veľké projekty v oblasti engineeringu. Nenahraditeľnú súčasť v rámci skupiny Chropynska určite predstavuje špecializácia Slavie na MIG – MAG zváranie, v ktorej bude naďalej napredovať.

Kde vidíte Chropynska Group o 10 rokov ?

Vidím spoločnosť s jasnou víziou a spokojnými zamestnancami. Jednoznačne chceme naplniť náš cieľ a to stať sa najlepším dodávateľom automatizovaných liniek v rámci Európy.

Ako najradšej trávite svoj voľný čas ?

Voľný čas samozrejme najradšej trávim s manželkou a mojimi 3 dcérami. Pracovné vyťaženie sa snažím vyvážiť športom, ktorý je aj mojím koníčkom. Rád si zájdem na bicykel, ale tiež mám v obľube lyžovanie a bežky.